TengTools - 26inch PRO35™ stack FOAM tool kit 702 pieces red - TKS26R702F
SKU TKS26R702F
  • Sale
  • Regular price R 173,667.86
  • Will be in stock after
  • Out of Stock - Click for quote
    The TengTools 26inch PRO35™ stack tool kit TKS26R702F in matte red caters to professionals in the automotive and heavy-duty vehicle industries. This set, consisting of 702 pieces, is designed to offer a balanced combination of versatility and organized storage. The kit covers a broad spectrum of tools necessary for automotive and heavy-duty vehicle work: 1/4, 3/8, 1/2, and 3/4 drive sockets, bit sockets, ratchets, impact tools, combination spanners, screwdrivers, bits, T-handle hex & tx keys, pliers, power grips, torque wrenches, taps, dies, drills, and general tools. The included sets are precisely organized in three-color precision-cut high-density EVA foam trays that utilize 10 of the available 12 drawers, ensuring every tool has its dedicated place while reserving some space for additional tools. The tool kit is housed in a two-tiered tool stack consisting of a roller cabinet and a tool chest. This configuration offers a storage solution with overall dimensions of 680 mm in width, 460 mm in depth, and 1443 mm in height (including castors). The storage units are made of heavy gauge steel, have undergone a 5-step phosphate-free rust prevention process and are built for durability and long lasting performance in professional settings. The cabinet includes accessory holes on both sides for additional customization and attachment of accessories. Mobility is enhanced by two 5inch braked swivel castors and two 5inch fixed castors, along with a comfort grip handle on the side of the cabinet for easy maneuvering. The tool chest's distinctive drop front with the TengTools logo not only secures the contents but also adds a unique touch to the overall design. A 3-digit combination lock on each unit makes it harder to access the contents unauthorised. The roller cabinet features seven drawers: five with a height of 75 mm and two taller drawers at 154 mm. The accompanying tool chest has five drawers - two with a height of 50 mm and three with a height of 75 mm. Each drawer is fully extendable and has a load capacity of 30kg and is suitable for various tools and accessories. Each drawer has smooth running ball-bearing slides and is fitted with a noise reducing EVA mat that also protects the tools.